Piotr

Piotr

czwartek, 27 czerwca 2013

"Wieście z sesji - cz.7Sesja z dn. 27.06.2013 r.
1. Poinformowano nas, że na odcinku Turza Śl.-Olza DK78 GDDKiA planuje zabudować 4 fotoradary, które rzekomo mają służyć poprawie bezpieczeństwa na tej drodze. Z pewnością nie zmniejszy to ilości TIR-ów przejeżdżających tą drogą, ale może przynajmniej sprawi, że na pewnych odcinkach będą się one poruszały znacznie wolniej niż miało to miejsce dotychczas. Swoją drogą GDDKiA podała do wiadomości w dniu wczorajszym, że most w Mszanie dokończy firma z Zawiercia i powinien być on przejezdny w I połowie 2014 roku.   
2.  Ze sprawozdania Gminnej Biblioteki Publicznej wynika, że mieszkańcy Turzy Śl. na mniej wypożyczają książek, bo w 2012 r. wypożyczyli (do domu i na miejscu) zaledwie 4870 pozycji, podczas gdy filia w Gorzycach wydała  ponad 16 tys. książek, filia w Czyżowicach ponad 15 tys. książek, filia w Olzie ponad 12 tys. książek, a biblioteka w Rogowie aż 36 tys. książek.  Zatem zachęcam mieszkańców naszego sołectwa, do odwiedzenia biblioteki w Turzy Śl. (ul. Powstańców 40) i wypożyczenia książek – nie w celu poniesienia statystyk, ale w celu rozwijania naszej wyobraźni i odkrywania nowych wartości.
3. Z budżetu gminy zostanie przekazanych 10.000,00 zł na pomoc finansową dla Powiatu Wodzisławskiego z przeznaczaniem na wyposażenie magazynu zarządzania kryzysowego. Magazyn ten należy do powiatu i został stworzony na terenie naszej gminy. W ubiegłym roku środki na wyposażenie tego magazynu przekazały już gminy Mszana, Lubomia i Godów. Paradoks polegał na tym, że w ubiegłym roku to właśnie nasza gmina korzystała z niego najwięcej w związku z gradobiciem, które przeszło przez teren Turzy Śl. Obecnie powiat jest wspierany finansowo przez gminę w zakresie budowy chodników na drogach powiatowych, w zakresie nadzoru budowlanego oraz w zakresie zarządzania kryzysowego.