Piotr

Piotr

środa, 9 września 2015

Dostępność radnych w naszej gminie

1 września na stronie internetowej Nowin Wodzisławskich ukazała się artykuł dotyczący dostępności radnych dla swoich mieszkańców. Poniżej fragment tego artykułu, który dotyczy naszej gminy.

„Tylko w połowie gmin radni pełnią regularne dyżury – wynika z monitoringu przeprowadzonego w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór przez Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides w Katowicach oraz Fundację Stefana Batorego. Ja to wygląda w powiecie wodzisławskim?

Stowarzyszenie sprawdziło 48 gmin z całego kraju, po trzy na województwo, pod kątem dostępności radnych dla mieszkańców. Monitoring był więc dość wybiórczy, zwłaszcza, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że gmin w Polsce jest około 1200. Postanowiliśmy więc dowiedzieć się jak mieszkańcy naszego powiatu mogą kontaktować się z radnymi. Czy są wyznaczone dyżury, podane telefony kontaktowe, itd. My jako dziennikarze nie mamy żadnego kłopotu z otrzymaniem w urzędach namiarów na konkretnych radnych. Zwłaszcza, że w obsługiwanych przez nas standardowo gminach jesteśmy kojarzeni czy to przez urzędników, czy przez włodarzy. Dlatego postanowiliśmy przeprowadzić eksperyment i pozamienialiśmy się urzędami, które zamierzaliśmy sprawdzić. A dzwoniliśmy bez przedstawiania się, jako mieszkańcy szukający kontaktu do wybranych radnych. Poniżej efekty.

Gorzyce

Na stronie internetowej Urzędu Gminy w Gorzycach, w zakładce Władze gminy znajduje się również skład rady gminy. Przy każdym nazwisku radnego jest jego zdjęcie, numer kontaktowy, a także informacja o tym kiedy radnym pełni dyżur, o ile zdecydował się na tego rodzaju kontakt z mieszkańcami. W sumie na 21 radnych, aż 11 pełni dyżury. To ewenement, bo w innych gminach dyżury z reguły pełnią jedynie przewodniczący rady i zastępcy. Przy niektórych nazwiskach radnych znajduje się również adres mailowy. Ogólnie więc dostępność radnych dla zwykłego mieszkańca jest więcej niż zadowalająca. Mieszkaniec nie musi bowiem nigdzie wydzwaniać, żeby np. uzyskać nr telefonu do radnego. Wystarczy, że zerknie na stronę internetową urzędu gminy.”


Powyższe cieszy mnie bardzo, tym bardziej że jeśli chodzi o dyżury pełnione przez radnych to zdaje się, że to ja byłem ich pomysłodawcą i inicjatorem już w poprzedniej kadencji rady gminy. Przy okazji zapraszam na mój kolejny dyżur 6 października do sołtysówki w Turzy Śl.


Źródło i cały artykuł: http://www.nowiny.pl/gorzyce/111638-czy-radni-sa-dostepni-dla mieszkancow.html