Piotr

Piotr

piątek, 5 sierpnia 2011

Podsumowanie akcji badań mammograficznych

W miniony piątek tj. 29 lipca br. odbyły się zorganizowane przede mnie bezpłatne badania mammograficzne dla Pań z terenu Gminy Gorzyce.

Podsumowując akcje chciałbym krótko napisać o frekwencji i o wnioskach jakie z niej płyną, a na końcu podziękować.

Muszę przyznać, że frekwencja przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Badaniu poddały się aż 72 Panie. Dla porównania: ten sam mammobus w miesiącu czerwcu odwiedził  takie miasta jak: Wodzisław Śl., Rybnik, Racibórz, Jastrzębie Zdrój, Żory, w których łączna frekwencja wyniosła 92 osoby. Widać od razu, że mieszkanki naszej gminy spisały się na medal, przychodząc na badania i kontrolując swój stan zdrowia.
Na tak wysoką frekwencję z pewnością miały wpływ dwa czynniki. Po pierwsze dobre rozpowszechnienie informacji o badaniach (m.in. gorzyce.pl, e-gorzyce.pl, nowiny wodzisławskie, mój blog, informacje na nk, plakaty na tablicach ogłoszeń, ulotki w sklepach, bezpośrednie zaproszenia listowne, ogłoszenia księdza).
Po drugie o tak dużym zainteresowaniu akcją zdecydowało to, że jeszcze nigdy w Turzy Śląskiej tego typu badania nie były przeprowadzane. Ponad 75 % Pań, które poddały się badaniom to mieszkanki Turzy Śl. Następne w kolejności były mieszkanki Czyżowic oraz Gorzyc. Jak więc widać te Panie które miały najbliżej, skorzystały z nadarzającej się okazji i przyszły na badania.
Pomimo tego, że bezpłatne badania mammograficzne są organizowane już od kilku, a może nawet kilkunastu lat, zainteresowanie wciąż jest duże, szczególnie w tych miejscowościach, w których mammobusów jeszcze nigdy nie było.
W związku z tym na wczorajszej sesji Rady Gminy Gorzyce, zaproponowałem, żeby Urząd Gminy sporządził szczegółowy harmonogram tego typu badań i uwzględnił w nim KAŻDE z sołectw na terenie Gminy Gorzyce (przykładowo po 3 sołectwa na rok). Podkreślam każde sołectwo, niezależnie od liczby mieszkańców. Z pewnością w mniejszych sołectwach frekwencja będzie niższa, ale myślę że 5, 10 czy 15 przebadanych i zdrowych Pań to już wiele.Dodam, że mój pomysł spotkał się z aprobatą Pana Wójta, który stwierdził, że to dobry pomysł, który należy wcielić w życie.
Osobiście uważam, że piątkowa akcja była potrzebna i udana, niemniej sukces nastąpi oczywiście dopiero wtedy, gdy wyniki badań wszystkich Pań nie będą budziły żadnych wątpliwości i zastrzeżeń z medycznego punktu widzenia.
Dziękuję Wszystkim Panią za udział w badaniach, za cierpliwość, a przede wszystkim za troskę o swoje zdrowie.

Pozdrawiam  
Piotr Wawrzyczny