Piotr

Piotr

sobota, 27 września 2014

"Wieści z sesji" - cz.16


Sesja z dnia 25 września 2014 r.

1. Zwiększyła się subwencja oświatowa o kwotę 90.000 zł – są to środki przeznaczone na wyposażenie świetlic szkolnych. Które konkretnie świetlice i w jakim zakresie zostaną doposażone okaże się dopiero w najbliższym czasie. Wtedy też napiszę kto i ile dostał.

2. Zrezygnowano z wykonania audytu energetycznego w budynkach gminnych. Pierwotnie w budżecie gminy było na to zadanie przeznaczone 50.000 zł. Dlaczego zrezygnowano ? „Bo nie ma w tym roku na to pieniędzy”. Problem audytu energetycznego, był już podnoszony przez radnych od co najmniej 2 lat. Jednak nigdy się na jego wykonanie nie zdecydowano. Szkoda, bo może warto teraz wydać żeby później zaoszczędzić. Bez audytu nadal nie wiemy, które budynku generują nadmierne koszty i co należałoby w nich poprawić.

3. Sporą dyskusję wywołała zmiana Wieloletniej Prognozy Finansowej, w której to Wójt zaproponował, żeby zwiększyć środki finansowe w 2015 roku o 315 tys. zł na zadanie „Remont WDK Gorzyce”  Generalnie w 2014 r. zabezpieczonych zostało 500 tys. zł natomiast po zmianach w 2015 roku będzie 1 815 tys. zł. Wzrost wydatków wynika z tego, że źle oszacowano wartość zadania. Do przetargu na to zadanie zgłosiło się 9 firm z czego żadna nie zaproponowała kwoty dotychczas zabezpieczonej w budżecie gminy, czyli 2 mln zł. Wyjścia były 2: z jednej strony można rozpisać nowy przetarg i liczyć na to że znajdzie się tańsza oferta od dotychczasowych (zdaniem urzędników opóźni to rozpoczęcie remontu o około 45 dni) lub zaakceptować najtańszą złożoną ofertę i zwiększyć wartość zadania do 2 315 tys. zł. Ostatecznie Rada Gminy zdecydowała, że właściwym będzie to drugi rozwiązanie, co oznacza że już za kilkanaście dni ruszy dług wyczekiwany przez niektórych remont WDK Gorzyce.

Przy okazji, warto wspomnieć, że w związku z tym remontem, zmieniono siedzibę Obwodowej Komisji Wyborczej nr 5 w Gorzycach. Oznacza, to że mieszkańcy Gorzyc pójdź 16 listopada zagłosować do „Sali gimnastycznej przy Gimnazjum w Gorzycach”. Z pewnością, jest to pewna niedogodność, która może niektórych zniechęcić to pójścia na wybory,  niemniej zachęcam mieszkańców Gorzyc do pójścia na wybory i oddania  głosu na swoich faworytów.